Procedury przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 2 w Świnoujściu, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
- 21.03.2021 18:15
Załącznik 1
do Zarządzenia Dyrektora Nr 35/2020 / 2021
z dnia 15.03.2021 r.
Procedury przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty
w Szkole Podstawowej nr 2 w Świnoujściu, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
- Zdający oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów próbnych
- Na próbny egzamin ósmoklasisty może przyjść wyłącznie osoba zdrowa oraz nieprzebywająca na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.(zdający, nauczyciel, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę.)
- Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy uczeń wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Podczas próbnego egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- uczniowie
- nauczyciele
- pracownicy obsługi
- pielęgniarka.
- Uczniowie przychodzą z ważną legitymacją szkolną.
- Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy m.in. książek, telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych, maskotek.
- Na próbnym egzaminie ósmoklasisty każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych - długopis lub pióro z czarnym tuszem lub atramentem. Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem Piszący nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów.
- Szkoła nie zapewnia wody! Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej butelkę wody
o pojemności 0,5l. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
- Środki bezpieczeństwa osobistego
- Uczniowie klas ósmych przychodzą na egzamin od godziny 8:30 według ustalonego harmonogramu, z którym wychowawcy zapoznają zarówno uczniów jak i rodziców.
- Uczniowie będą wchodzili do szkoły wejściem bocznym od strony sali gimnastycznej.
- Przy wejściu do szkoły odbywa się dezynfekcja rąk oraz pomiar temperatury.
- Czekając na wejście do szkoły i sali, w której zostanie przeprowadzony próbny egzamin ósmoklasisty, uczniowie zachowują odpowiedni odstęp, (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos maseczką.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal po zajęciu miejsc przez piszących.
- Przed rozpoczęciem egzaminu uczniowie mogą wychodzić do toalety jedynie pojedynczo.
- Do czasu zajęcia miejsc w sali egzaminacyjnej, zdający oraz nauczyciel nadzorujący muszą mieć zakryte usta i nos maseczką.
- Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej zdający ma obowiązek zakryć usta i nos kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
- wychodzi do toalety,
- kończy pracę z arkuszem i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Nauczyciel nadzorujący powinien mieć zakryte usta i nos podczas poruszania się w sali egzaminacyjnej. Kiedy obserwuje przebieg egzaminu stojąc albo siedząc (przy zachowaniu 1,5 m odstępu) – mogą odsłonić twarz.
- Uczniowie pracujący z próbnym arkuszem egzaminacyjnym, mogą, – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu próbnego, nawet po zajęciu miejsca w danej sali.
- Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynku, pomieszczeń
- Przy wejściu do szkoły umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk.
- Przy wejściu do szkoły powinny znajdować się informacje:
- dotyczącą objawów zarażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu;
- zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej;
- zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego;
- zawierającą numery telefonów do służb medycznych;
- zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800190590).
- Płyn do dezynfekcji rąk będzie dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. Obok płynu będzie umieszczona informacja na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać.
- Wywietrzyć sale egzaminacyjne przed egzaminem oraz po egzaminie.
- Rzeczy osobiste uczniowie zostawiają w swoich szafkach umieszczonych na korytarzu.
- Na bieżąco należy dezynfekować toalety.
- W toaletach należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem – instrukcje na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Należy codziennie dezynfekować powierzchnie dotykowe m.in. poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł oraz powierzchnie płaskie w salach egzaminacyjnych.
- Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie.
- Dokonując dezynfekcji należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta oraz ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń lub przedmiotów.
- Ławki w sali ustawione są w taki sposób, aby pomiędzy piszącymi zachowany był, co najmniej 1,5 metrowy odstępw każdym kierunku.
- Na terenie szkoły znajduje się pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych - izolatka.
- Czynności wykonywane po przyniesieniu materiałów egzaminacyjnych do sali
- Do godz. 9:00 uczniowie nie mogą otwierać testów
- Nauczyciel nadzorujący w maseczce i rękawiczkach rozdaje testy na brzeg ławki dla każdego ucznia.
- Nauczyciel informuje zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, a przede wszystkim o:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi, w tym zakazie pożyczania rzeczy od innych zdających (np. długopisów);
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem;
- niedotykaniu dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganiu higieny kaszlu i oddychania (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką).
- Przewodniczący instruuje uczniów, aby po egzaminie nie gromadzili się przy wejściu do szkoły.
- Godz. 900 dokonujemy następujących czynności:
- Nauczyciel nadzorujący zapoznaje uczniów z instrukcją z pierwszej strony arkusza.
- Uczniowie sprawdzają kompletność zestawu, w tym wszystkich kolejno ponumerowanych stron.
- Uczniowie kodują arkusze.
- Nauczyciel przypomina o: zasadach zachowania się podczas egzaminu, dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zasadach oddawania arkuszy odpowiedzi.
- Po czynnościach organizacyjnych nauczyciel nadzorujący w widocznym miejscu zapisuje czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem. Przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
- W przypadku części egzaminu z języka obcego nowożytnego bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD.
- Egzamin prowadzi się przy otwartych drzwiach sali egzaminacyjnej. Na czas odtwarzania płyty CD drzwi sali egzaminacyjnej należy zamknąć. Salę należy wietrzyć mniej więcej co godzinę w trakcie trwania egzaminu, o ile hałasy z zewnątrz nie będą stanowiły dla zdających utrudnienia w pisaniu egzaminu oraz nie ma przeciągu.
- Na 10 min. przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem nauczyciel nadzorujący przypomina o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
- Po upływie czasu przeznaczonego na egzamin nauczyciel wyznacza dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na karty odpowiedzi.
- W obecności uczniów członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają kompletność arkuszy i przyjmują je od zdających. Arkusze należy ułożyć zgodnie z listą uczniów.
- Uczniowie opuszczają salę egzaminacyjną pojedynczo, w sposób zapewniający zachowanie dystansu społecznego (za wyjątkiem ucznia, który będzie obecny przy pakowaniu materiałów egzaminacyjnych)
- Po zakończeniu egzaminu nauczyciel nadzorujący w obecności jednego ucznia przewodniczący przynosi testy do gabinetu Dyrektora.
- Odbierając pracę ucznia należy sprawdzić, czy zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia, Dyrektor Szkoły przerywa egzamin danemu uczniowi.
- Czas trwania poszczególnych części egzaminu:
- Język polski – 120 minut;
- Matematyka – 100 minut;
- Język obcy – 90 minut.
- Uczniowie, którzy mają zgodnie z opinią psychologiczno-pedagogiczną dostosowane formy do egzaminu, czas trwania egzaminu może być przedłużony:
- Język polski – 180 minut;
- Matematyka – 150 minut;
- Język obcy – 135 minut.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u członka zespołu egzaminacyjnego lub u ucznia przystępującego do próbnego egzaminu ósmoklasisty
- W przypadku wystąpienia u ucznia lub nauczyciela, lub innej osoby biorącej bezpośredni udział w przeprowadzaniu próbnego egzaminu ósmoklasisty w danej sali niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2, należy niezwłocznie przerwać test diagnostyczny tego ucznia oraz wdrożyć procedurę.
- Jeżeli uczeń przystępujący do egzaminu próbnego lub nauczyciel przeprowadzający w/w egzamin przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel informuje o tym dyrektora szkoły, który zapewnia odizolowanie ucznia lub innej osoby przejawiającej objawy chorobowe w odrębnym pomieszczeniu – izolatce z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
- W przypadku ucznia z objawami chorobowymi, dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły, a w razie pogarszania się stanu zdrowia ucznia – także pogotowie ratunkowe.
- W przypadku gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, nauczyciel powinien udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
- Zaleca się śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego (https://www.gov.pl/web/gis) oraz Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), a także obowiązujących przepisów prawa.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19
- Nauczyciel, który zaobserwował u ucznia jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada maseczkę i rękawiczki jednorazowe.
- Nauczyciel przekazuje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się do chorego dziecka, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.
- Nauczyciel otwiera okno.
- Nauczyciel kontaktuje się z Dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która
w stroju ochronnym zajmie się uczniem do przyjazdu rodziców. - Nauczyciel przekazuje dziecko wyznaczonej osobie (podaje imię, nazwisko, obserwowane objawy).
- Dziecko prowadzone jest do izolatki, gdzie wraz z osobą dorosłą wyznaczoną przez dyrektora czeka na rodziców.
- Osoba wyznaczona przez Dyrektora przekazuje uczniowi instrukcje, że ma przebywać w wyznaczonym miejscu najlepiej przodem do okna, założyć maskę jednorazową, zdezynfekować ręce, nałożyć jednorazowe rękawiczki.
- Dyrektor powiadamia rodziców, nakazuje niezwłocznie odebrać dziecko
ze szkoły, zaleca kontakt z lekarzem i Stacją SANEPID. - Nauczyciel dokładnie myje ręce, instruuje dzieci, aby umyły ręce, zdezynfekowały.
- Uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
- Dziecko z objawami (kaszel, duszność, gorączka) przekazywane jest rodzicom zgodnie z procedurą odbioru dzieci ze szkoły.
- Do szkoły nie są przyjmowani uczniowie, którzy wykazują objawy w momencie przyjścia, jak również te, które podlegają jednemu z kryteriów epidemiologicznych.
- Rodzic ma obowiązek poinformować niezwłocznie Dyrektora placówki
o potwierdzonym zakażeniu wirusem Covid –19.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia zagrożenia zarażenia wirusem Covid-19 u pracownika
- Pracownik, który zaobserwował u siebie jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada strój ochronny (maska jednorazowa, rękawiczki jednorazowe,).
- Pracownik kontaktuje się z dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która przejmie obowiązki pracownika.
- Jeśli pracownik przebywał w sali z dziećmi to podaje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.
- Otwiera okno.
- Osoba wyznaczona przez dyrektora przejmuje obowiązki pracownika z objawami.
- Jeśli pracownik z objawami przebywał w sali z dziećmi to dzieci wraz z osobą wyznaczoną przez dyrektora myją dokładnie ręce dezynfekują, opuszczają salę.
- Sala w której przebywał pracownik jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.
- Pracownik z objawami powinien niezwłocznie opuścić teren placówki z zaleceniem kontaktu z lekarzem i Stacją SANEPID.
- Pracownik z objawami klinicznymi lub który podlega jednemu z kryteriów epidemiologicznych nie powinien rozpoczynać pracy.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły