Na tej lekcji dzieci poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabawy, w kontaktach z obcymi oraz w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Ćwiczą rozpoznawanie właściwych zachowań i rozwijają świadomość konsekwencji swoich działań.
Na tej lekcji dzieci poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabawy, w kontaktach z obcymi oraz w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Ćwiczą rozpoznawanie właściwych zachowań i rozwijają świadomość konsekwencji swoich działań.
Rekrutacja na półkolonię zimową została przedłużona do 24-01-2025 do godziny 12.00.
Jak co roku, tak i teraz w naszej szkole przygotowano przepiękną inscenizację z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Program jasełek przedstawiał w sposób oryginalny i bardzo wymowny objawienie Daru Bożego Narodzenia.
Piękna dekoracja, bardzo starannie przygotowane stroje postaci występujących w programie przyciągały uwagę oglądających.
Występujący aktorzy – uczniowie świetnie wcielili się w swoje role, aby przekazać nam najważniejsze wartości płynące z narodzin Jezusa. Wszyscy poczuliśmy się jedną rodziną, w której panuje radość, wzajemna życzliwość i zrozumienie. Odczuliśmy, że każdy z nas otrzyma Dar Bożego Narodzenia, a Święta będą najpiękniejszymi dniami w naszym życiu.
„Niech w tę świętą noc Bożego Narodzenia
Do każdego z nas przyjdzie Chrystus.
Niech swoją mocą wspiera nasze wysiłki,
Niech wniesie w nasze życie miłość i radość,
Niech da nam światło, abyśmy szli właściwą drogą.”
Po Jasełkach uczniowie udali się do swoich klas, gdzie odbyły się klasowe wigilie.
W ramach zajęć:
Uczniowie naszej szkoły odbyli warsztaty ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy, czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wołanie o pomoc, wzywanie pomocy. Poza tym uczniowie przećwiczyli wykonanie resuscytacji z użyciem defibrylatora AED. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda wnętrze karetki oraz zasiąść za jej kierownicą.
NUMERY ALARMOWE
997- Policja
998- Straż Pożarna
999- Pogotowie Ratunkowe
112- numer alarmowy
601 100 100- Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
601 100 300 Górskie Ochotnicze Pogotowie ratunkowe
ETAPY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
1. Ocena sytuacji
2. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
3. Ocena stanu poszkodowanego
4. Wezwanie pomocy
5. Udzielanie pierwszej pomocy według potrzeby
TREŚĆ WEZWANIA POMOCY
1. Określenie miejsca zdarzenia
2. Poinformowanie co się stało
3. Ocenienie stanu poszkodowanego
4. Określenie liczby poszkodowanych
5. Określenie wieku i płci poszkodowanych
6. Podanie imienia i nazwiska zgłaszającego oraz numeru zwrotnego
NIGDY NIE ODKŁADAJ PIERWSZY TELEFONU
SEKWENCJE POSTĘPOWANIA RATOWNICZEGO W PIERWSZEJ POMOCY
1. POSZKODOWANY PRZYTOMNY- /odpowiada na wołanie lub potrząsanie/
Postępowanie:
- pozostaw w zastanej pozycji ( o ile nie jest zagrożeniem dla poszkodowanego)
- oceń rodzaj i rozmiar urazu
- wezwij pomoc
- obserwuj i ponawiaj ocenę sytuacji
2. POSZKODOWANY NIEPRZYTOMNY/ nie reaguje na bodźce, oddycha i ma zachowane tętno/
Postępowanie:
- zapewnij drożność dróg oddechowych
- ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej
- wezwij pomoc
- obserwuj i ponawiaj ocenę sytuacji
3. POSZKODOWANY NIEPRZYTOMNY / nie reaguje na bodźce, nie oddycha, brak wyczuwalnego tętna/
Postępowanie;
- wezwij pomoc
- podejmij pełną resuscytację krążeniowo- oddechową
Uczniowie klas I-III dzień świętego Mikołaja uczcili wesoło i na sportowo. Zmagania fizyczne zaktywizowały dzieci do praktycznego działania i współzawodnictwa sportowego. Zmagano się w konkurencjach szybkościowych, zwinnościowych i zręcznościowych. Każdy z całych sił kibicował swojej drużynie. Pod koniec zawodów nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Po głośnych nawoływaniach pojawił się na sali i z ochotą przyłączył się do sportowej rywalizacji. Uczestnikom rozdał upominki. Miłym akcentem były wspólne zdjęcia za naszym gościem. Mikołajkowy dzień był wyjątkowy i wywołał wiele radości.
04.12. br. uczniowie naszej szkoły odbyli niezwykłą podróż do miejsca, gdzie schronienie znajdują psy i koty, które z różnych powodów zostały pozbawione domu.
Uczestnicy wyprawy mieli możliwość pospacerowania po obiekcie. Z ciekawością przyglądali się jego mieszkańcom, którzy radosnym poszczekiwaniem próbowali zwrócić na siebie uwagę.
Uczniowie naszej szkoły bardzo byli zainteresowani pracą i funkcjonowaniem schroniska, toteż zadawali liczne pytania opiekunowi tej instytucji. Podczas rozmowy dzieci dowiedziały się, jak można adoptować psa lub kota, jakie obowiązki spoczywają na nowym właścicielu czworonoga. Dla większości uczniów wizyta w schronisku była ogromnym przeżyciem i wywołała wiele pozytywnych emocji. Prawie każde dziecko marzy o czworonożnym przyjacielu, a dla tych, którzy z wielu powodów nie mogą mieć zwierzęcia w domu, to okazja do zobaczenia sympatycznych psiaków.
Święta – o co w nich tak naprawdę chodzi? Wielkie sprzątanie, zastawiony stół, drogie prezenty?
Dla pięcioletniego Piotrusia strażak Tom to nie tylko zwykła zabawka, ale przyjaciel, którego nie zastąpi żaden nowy prezent. Gdy ginie w ferworze świątecznych przygotowań, Piotruś postanawia go odnaleźć.
Podczas misji ratunkowej Piotruś pozna drogę, jaką odbywają śmieci, a raczej te przedmioty, które dorośli za śmieci uważają. Spotka w drodze gazetkę reklamową, porzuconego pieska i Śmieciową Królewnę…
Mama Piotrusia również udaje się na wędrówkę – prowadzącą do przemiany wewnętrznej.
Czy naszym bohaterom uda się odzyskać nie tylko święta, ale i relację? My już wiemy... Po wspaniałym, pełnym emocji spektaklu na scenie pojawił się wyczekiwany gość, a mianowicie Mikołaj we własnej osobie, który obdarował wszystkie dzieci upominkami.
Informacja i zdjęcia: https://www.pleciuga.pl/spektakl/274/odzyskane-swieta
Uczniowie klasy 1b, co prawda nie wszyscy potrafią jeszcze samodzielnie czytać, ale z wielką uwagą wysłuchali wiersza Juliana Tuwima pt. „Warzywa”, docenili humor w nim zawarty oraz wykazali się znajomością warzyw i owoców rosnących jesienią w naszych ogrodach. Ukoronowaniem omawiania wiersza było wykonanie kukiełek z warzyw. W kąciku przyrody pojawiły się więc cudeńka z naszych rodzimych owoców i warzyw.
28 listopada w kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Regionu "B" w Drużynowym Tenisie Stołowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2024/2025 Kategoria dziewcząt. Nasze dziewczęta, reprezentowane przez Lenę Pietras oraz Alicję Sikorską, zajęły III miejsce. Gratulujemy!!!
26 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyło się „Zaszczepianie zdrowego stylu życia” – akcja profilaktyczna dla klas 1-szych. Dzieci bawiły się fantastycznie podczas zawodów sportowych, a po ogłoszeniu wyników zostały „zaszczepione” wiedzą o zdrowym, sportowym stylu życia. Uczniom w nagrodę zostały rozdane zdrowe przekąski oraz medale, które później dzieci kolorowały w swoich salach podczas rozmowy z nauczycielami. Dzięki temu wydarzeniu nasi pierwszoklasiści uczyli się jak dbać o zdrowie i wprowadzać pozytywne nawyki do codziennego życia.
W tym roku 11 października po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Zakładek do Książek. To inicjatywa stworzona przez księgarnię internetową TaniaKsiazka.pl. Data nie jest przypadkowa - październik to miesiąc urodzin„TaniaKsiazka.pl". Dzień Zakładek do Książek to doskonała okazja, by docenić piękno i funkcjonalność zakładek. Zakładki mają swoje ważne miejsce w świecie książek - nie tylko pomagają wrócić do przerwanego fragmentu literatury, ale także stanowią małe dzieła sztuki, dodając charakteru każdej czytelniczej przygodzie. Dlatego też nasza biblioteka zorganizowała w szkole konkurs na najładniejszą zakładkę do książki.
Na konkurs zostały zgłoszone 23 prace wykonane różnymi technikami, o ciekawych tematykach. Najpiękniejsza zakładka do książki została wyłoniona poprzez głosowanie uczniów. Uczniowie przychodzili do biblioteki, oglądali wykonane zakładki i wpisywali na karcie do głosowania numerek tej, która im się najbardziej podobała. Głosy wrzucali do specjalnej skrzyneczki. Po zakończonym głosowaniu, zostały one policzone przez dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 131 uczniów. Najwięcej głosów (25) zostało oddanych na zakładkę Leny Kowal uczennicy klasy 5b, 22 głosy zdobyła praca Martyny Siwiec z klasy 7a, Karol Woźniak z 5a zdobył 14 głosów. Gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone na apelu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu informuje, iż w dniu 20.11.2024r. został rozstrzygnięty powiatowy etap wojewódzkiego konkursu plastycznego pod hasłem: „Palenie i wapowanie to życia skracanie” zorganizowany przez Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie. Konkurs adresowany był do uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych. Celem konkursu było wzmocnienie świadomości uczestników konkursu w zakresie problematyki uzależnienia od tytoniu oraz szkodliwości palenia nowatorskich wyrobów nikotynowych w tym papierosów elektronicznych. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką. Komisja konkursowa przyznała największą liczbę punktów Wiktorii Guzendzie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego mieszczącej się przy ul. Białoruskiej 2 w Świnoujściu, której praca zostanie przesłana na etap wojewódzki konkursu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatce życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.
info: https://www.gov.pl/web/psse-swinoujscie/konkurs-swiatowy-dzien-rzucania-palenia
21 listopada 2024r.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień za nami!
Już nasze babcie śpiewały: „Chodź pomaluj mój świat na żółto …”..
No i pomalowaliśmy!
To był dobry dzień - wesoły, beztroski i radosny...
Dziękujemy naszym wolontariuszom z klas 5a i 5b, 7a, 8a i b, uczniom, rodzicom, nauczycielom, administracji i obsłudze za wszelką okazaną pomoc oraz dobre i hojne serca
Opiekunki wolontariatu szkolnego:
Pani Iga, Monika, Maja i Dorota.
W ramach otrzymanego przez naszą szkołę grantu z firmy Gaz-System S.A. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym we współpracy z pracownikami Wolińskiego Parku Narodowego. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat owadów zapylających innych niż pszczoły, uświadomienie dzieciom różnorodności zapylaczy oraz ich roli w ekosystemie, budowanie szacunku do przyrody poprzez poznawanie mniej znanych gatunków owadów.
Pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego zaprezentowali informacje o owadach takich jak trzmiele, motyle, muchówki czy chrząszcze, które również odgrywają ważną rolę w zapylaniu roślin. Omówiono wygląd, sposób życia oraz ich znaczenie dla środowiska. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia zdjęć i modeli owadów zapylających, a także próbek roślin, które są zapylane przez różne gatunki. Dzieci zadawały pytania dotyczące życia owadów, ich zwyczajów oraz tego, jak można im pomagać w codziennym życiu. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, układali puzzle owadów, tworzyli klasowe plakaty. Dzieci mogły także spojrzeć na świat oczami owadów, przymierzając specjalne okulary. To były bardzo ciekawe zajęcia.
W piątek, 15 listopada, w naszej szkole obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się tabliczki mnożenia. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Tego dnia na korytarzach naszej szkoły pojawili się egzaminatorzy z klasy 3a i 6a sprawdzający znajomość tabliczki mnożenia. Ważnym wydarzeniem był egzamin przeprowadzony pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Uczniowskie patrole egzaminacyjne sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, osoby, które bezbłędnie poradziły sobie z zadaniami, w określonym czasie, otrzymały odznakę oraz certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Powered by aSc EduPage